profesionální
péče o váš chrup

MUDr. Jan Šmídek

soukromá zubní praxe se zaměřením na estetickou stomatologii, endodoncii a dentální hygienu

Proč se mi kazí zuby, i když si je čistím?

Příčinou kazů je zubní plak, který obsahuje velké množství různých bakterií. Ty se velmi rychle množí a pokud není plak dostatečně a pravidelně odstraňován, bakterie naruší povrch zubu a proniknou dovnitř. Pokud si dvakrát denně čistíte zuby a přesto máte kazy, pak pravděpodobně používáte nevhodnou techniku. Jak si efektivně čistit zuby Vás rádi naučíme na dentální hygieně.

Proč mám kazy mezi zuby?

Příčinou vzniku zubního kazu v prostorech mezi zuby je nahromaděný zubní plak obsahující bakterie. Abychom předešli vzniku mezizubních kazů, je nutné si čistit také prostory mezi zuby. Běžným zubním kartáčkem bohužel není možné tyto prostory vyčistit. Je třeba pravidelně používat mezizubní kartáček a zubní niť. S výběrem vhodné velikosti mezizubního kartáčku Vám rádi poradíme na dentální hygieně.

Je parodontóza dědičná?

Příčinou vzniku parodontózy jsou bakterie obsažené v zubním plaku. Ty vedou k chronickému zánětu dásně. Neléčený chronický zánět je příčinou úbytku kosti a následné ztráty zubů.  Co se s tím dá dělat? Bakterie obsažené v zubním plaku a zubním kameni je třeba odstranit a prostory mezi zuby si pravidelně čistit vhodným mezizubním kartáčkem. 

Je lepší fotokompozitní nebo amalgámová výplň?

Oba materiály jsou z hlediska životnosti rovnocenné. Fotokompozitní výplň je preferována z pohledu estetického. Trvanlivost obou typů výplní závisí především na kvalitě provedení - výplň by měla být hladká, neměla by při skousnutí překážet a při čištění mezizubní nití by se niť neměla trhat o možný převis. Při výběru materiálu záleží tedy jak na volbě pacienta, tak na doporučení lékaře. V některých případec...

Spravují se dětské zuby?

Ano, protože zdravé dětské zuby jsou předpokladem správného vývoje stálých zubů. Vykažený a neošetřený dětský zub je zdrojem infekce, která může ohrozit správný vývoj stálého zubu. Vykažený a předčasně vytržený zub může být příčinou nežádoucího posunu stálých zubů a důvodem k ortodontické léčbě.

Je nutné rentgenovat děti?

Ano, protože díky preventivním rentgenům je možné včas zjistit počínající kazy, a to zvláště v mezizubních prostorech. Na rentgenových snímcích také lékař kontroluje založení, vývoj a postavení dětských i stálých zubů.

Může mrtvý zub bolet?

Ano. Nebolí Vás však přímo mrtvý zub, ale zánět okolo zubu, který mohl proniknout až do kosti. Ve většině případů je nutná opakovaná léčba kořenových kanálků.

Kdy je nutné vytáhnout ze zubu nervy?

Bakterie z rozsáhlého a neléčeného zubního kazu nebo zánětu dásně již napadly nerv zubu. Jedinou možností, jak se pokusit zub zachránit je odstranit z kořenových kanálků nervy. Během ošetření je třeba kanálky důkladně vyčistit a poté zaplnit speciálním materiálem a hermeticky uzavřít. Toto ošetření je časově velmi náročné.  

Mám zájem o ošetření u hygienistky, jak se k ní mohu objednat?

Na ošetření u dentální hygienistky se můžete objednat i v případě, že nejste naši pacienti. První návštěva trvá zpravidla jednu hodinu, následující kontrolní návštěvy jsou již kratší. Na každou návštěvu u dentální hygienistky je nutné si přinést své pomůcky, které používáte k čistění zubů. Ošetření u dentální hygienistky není hrazené zdravotní pojištovnou. Objednat se můžete telefonicky (566 524 615) neb...

Přijímáte ještě nové pacienty?

Bohužel, nové pacienty již nepřijímáme. Zubní vyšetření a ošetření patří mezi časově velmi náročné úkony a přijímáním nových pacientů bychom mohli ohrozit kvalitu péče poskytované našim klientům.
© Copyright MUDr. Jan Šmídek